skip navigation

Apmokėtas gabenimas (Franco)

Apmokėtas gabenimas verslo kalboje reiškia pristatymą, kurio metu, siuntėjas, o ne gavėjas, turi pasirūpinti krovinių gabenimo (siuntimo) išlaidomis.

„Ankstesniųjų darbų“ (taip pat „gabenimo į paskirties vietą“) žymuo reiškia, kad gavėjas turi padengti gabenimo ar siuntimo išlaidas. Yra ir kitų sutartinių sąlygų (paprastai vadinamų „Incoterms“), kurios reglamentuoja pristatymo sąlygas transporto sektoriuje. Šios sąlygos reglamentuoja ne tik mokestį už gabenimą, bet ir tai, kas vadinama rizikos perdavimu. Tai lemia, kokiu momentu siuntėjas prisiima atsakomybę už krovinio būklę, o kada tai tampa gavėjo atsakomybe.

Sąvoka
Vokiečių kalboje „apmokėtas gabenimas“ yra vadinamas „Franko“. Šis terminas atėjo iš italų kalbos veiksmažodžio „franking“ (frankavimas). Anglų kalboje šis terminas skamba panašiai – „franking“ ir taip pat nurodo gabenimą, kuriuo pasirūpina siuntėjas.

Vokiečių kalbos terminas „Franko“ po truputį tampa nebenaudojamas, o jį pakeičia „frei Haus“ arba „laisvo namo“ žymuo, kuris turi tokią pačią reikšmę.

Į viršų