29.01.2021

TIMOCOM transporto barometras: krovinių bumas paskutiniais metų mėnesiais

Nepaisant siautėjančio koronaviruso, 2020 m. gruodis buvo rekordinis

krovinių bumas paskutiniais metų mėnesiais

Ketvirtajame koronaviruso pandemijos paženklintų metų ketvirtyje situacija rinkoje ir toliau gerėjo. TIMOCOM transporto barometras fiksavo, kad 44 Europos šalyse buvo įvesta 9 % daugiau krovinių lyginant su ankstesniu 2020 m. ketvirčiu. Nors spalį (-4 %) ir lapkritį (-28 %) buvo pateikta mažiau krovinių pasiūlymų lyginant su rugsėju, kuris buvo neįprastai stiprus mėnuo (+70 %), visa pramonė parodė dar neregėtą atsigavimo mastą gruodžio mėnesį. Krovinių skaičius dar kartą didėjo 18 % lyginant su ankstesniu mėnesiu. Šį augimą verta paminėti ir todėl, kad gruodį buvo beveik 1,5 milijono daugiau krovinių pasiūlymų nei 2020 m. lapkričio mėnesį. Tai tikrai netikėtas rezultatas, nes paprastai paskutinį metų mėnesį verslo apsukos mažėja.

Šie metai buvo kupini svyravimų ir paženklinti koronaviruso pandemija, tačiau paskutinį ketvirtį buvo užfiksuotas krovinių rekordas. TIMOCOM transporto barometras fiksavo 9 % daugiau krovinių lyginant su trečiuoju 2020 m. ketvirčiu. Bendras krovinių pasiūlymų skaičius 2020 m. kilo 8 % lyginant su 2019 metais – šis rezultatas fiksuotas nepaisant milžiniškų pandemijos sąlygotų svyravimų.

Nepaisant siautėjančio koronaviruso, rezultatai yra geresni nei praėjusiais metais

Paskutinį 2020 m. ketvirtį buvo 53 % daugiau krovinių pasiūlymų nei tą patį ketvirtį 2019 m. – net įskaitant sąlyginai prastesnius spalio bei lapkričio mėnesių rezultatus. Daugiau nei 10 milijonų krovinių pasiūlymų buvo įvesta 2020 m. spalio mėnesį, o šis rezultatas nedaug kuo skyrėsi nuo tų pačių metų rugsėjo rezultato. Be to, vertinant visus 2020 metus, spalį, lapkritį ir gruodį buvo fiksuoti didžiausi pokyčiai lyginant su ankstesniais metais. Procentiniai skirtumai lyginant su tuo pačiu ketvirčiu 2019 metais atrodo taip: 43 % daugiau krovinių spalį, 47 % didesnis kiekis lapkritį ir 76 % daugiau krovinių gruodį nei tais pačiais 2019 m. mėnesiais.

Atsigavimas neskaitant didesnio nestabilumo

Vertinant bendrą situaciją, TIMOCOM transporto barometras rodo didelį nestabilumą, kurį pertraukia žymesni atsigavimo laikotarpiai lyginant su praėjusiais metais. Itin svarbus tokius rezultatus lemiantis veiksnys yra įvairiose Europos vietose skirtingu laiku taikytas karantinas. Pavyzdžiui, krovinių pasiūlymų transporto maršrutams iš Vokietijos į Prancūziją balandį mažėjo 84 %, o gegužę šis skaičius sumenko 67 %, lyginant su 2019 metais. Griežti apribojimai buvo panaikinti gegužės viduryje, todėl poreikis padidėjo birželio mėnesį – krovinių buvo 16 % daugiau nei tą patį mėnesį praėjusiais metais. Bendras krovinių pasiūlymų skaičius 2020 m. kilo 8 % lyginant su 2019 metais – šis rezultatas fiksuotas nepaisant milžiniškų pandemijos sąlygotų svyravimų.

Gruodį rezultatai buvo labai geri ir Vokietijai

Tendencijos Vokietijoje yra labai panašios į visos Europos. Vokietijoje nuo 2020 m. spalio iki gruodžio buvo fiksuota 9 % daugiau krovinių pasiūlymų lyginant su ankstesniu ketvirčiu ir net 62 % daugiau nei spalį–gruodį 2019 m. Palyginimai su praėjusiais mėnesiais: -8 % spalį, -38 % lapkritį ir 38 % didėjimas gruodį lyginant su ankstesniu mėnesiu. Situacijos pokyčiai Vokietijos krovinių rinkoje lyginant su tuo pačiu ketvirčiu 2019 m.: 53 % spalį, 47 % lapkritį ir milžiniškas 89 % didėjimas gruodį. Gruodis paprastai būna lėtesnis mėnuo, tačiau šiais metais jis net aplenkė 2019 m. geriausią mėnesį (rugsėjį) – užfiksuota 1 % daugiau krovinių pasiūlymų.

Atsigauna ir atskiros šalys

 TIMOCOM transporto barometro duomenimis pandemija taip pat stipriai paveikė atskirus maršrutus tarp šalių. Vertinant bendrai visos Europos mastu, gruodis buvo labai produktyvus mėnuo, tad metai užbaigti stipria gaida. Verta paminėti kelis išskirtinius rezultatus, pavyzdžiui, importas iš Austrijos į Vokietiją vidutiniškai didėjo 175 % paskutinio 2020 m. ketvirčio mėnesiais lyginant su tuo pačiu 2019 m. ketvirčiu (114 % augimas spalį, 235 % augimas lapkritį ir 175 % augimas gruodį). Transporto barometras taip pat fiksavo pastebimą krovinių transportavimo iš Italijos į Vokietiją augimą (atitinkamai 58 % spalį, 128 % lapkritį, 139 % gruodį). Greičiausiai to priežastis buvo drastiška situacija Italijoje pirmosios koronaviruso bangos metu. Visgi, antroje metų pusėje prekyba tarp Italijos ir Vokietijos grįžo į įprastas vėžes. Kroviniais, kurių nepavyko pervežti antrąjį ketvirtį, buvo pasirūpinta vėlesniais mėnesiais.

Prasti Rumunijos rezultatai

Deja, Rumunijai paskutinis 2020 m. ketvirtis nebuvo toks stiprus ir atsigavimo ženklų dar teks palaukti. Pavyzdžiui, krovinių pasiūlymų skaičius tarp Vokietijos ir Rumunijos 2020 m. gruodį didėjo, tačiau to neužteko, kad tendencijos taptų teigiamos. Lyginant su praėjusių metų mėnesiais, spalio rezultatas buvo -40 %, lapkričio -42 %, o gruodį krovinių pasiūlymų buvo -10 %. Panašūs skaičiai fiksuojami ir krovinių pervežimui iš Lenkijos į Rumuniją. Verta paminėta, kad, priešingai nei visoje Europoje, rezultatai buvo gerokai prastesni ir gruodį (atitinkamai -35 % spalį, -15 % lapkritį ir -32 % gruodį).

Nuo 2009 m. FreightTech įmonė TIMOCOM naudoja transporto barometrą, kad galėtų išanalizuoti transporto pasiūlymų ir paklausos pokyčius 44 Europos šalyse, remiantis integruotos Smart Logistics System krovinių biržos duomenimis. Daugiau nei 135 000 naudotojų kasdien sukuria iki 750 000 tarptautinių krovinių ir transporto pasiūlymų. Sistema padeda daugiau nei 45 000 TIMOCOM klientų išmaniai, saugiai ir paprastai siekti užsibrėžtų logistikos tikslų.

Daugiau informacijos apie TIMOCOM rasite apsilankę puslapyje:www.timocom.lt.

Atsisiųsti pranešimą spaudai
Į viršų