17.06.2016

Brexit: išstoti JK iš ES ar neišstoti...?

Logistikos sektoriaus perspektyvos, jei JK išstotų iš ES

(1)

Erkrath, Vokietija, 2016-06-17. Iki ES referendumo Jungtinėje Karalystėje liko dvi savaitės. Birželio 23 d. britai spręs savo salos ir likusios Europos ateitį ir galiausiai atsakys į klausimą, ar JK taps pirmoji valstybė, savo noru palikusi ES.Net ir likus nedaug laiko iki balsavimo, referendumo baigtis vis dar nėra aiški. Remiantis vėliausia rėmėjų ir priešininkų apklausa, išstojimo klausimas yra pasiekęs aklavietę. Ypač transporto ir logistikos pramonė nerimauja dėl referendumo baigties.

Aiškus yra vienas dalykas: JK turi specialų statusą lyginant su kitomis ES narėmis, pvz., ji išlaikė savo valiutą – svarus sterlingus, nepriklauso Šengeno zonai ir turi didžiulę ekonominę nepriklausomybę. O tuo pačiu, JK ekonomika labai glaustai susijusi su ES. 2015 m. 43,7 % prekių buvo eksportuojama į ES šalis, o importuota buvo iš viso 53,1 %.ES valstybės ir visa ES be jokių abejonių yra pagrindinis JK prekybos partneris.

Išstojimas iš ES gali tapti brangiu pasirinkimu

Jei JK išstojimas taptų tikrove ir JK norėtų tapti visiškai nepriklausoma, toks sprendimas turės įtakos visam pasauliui. JK tuomet turėtų atsisakyti apytiksliai apie50 ES laisvos prekybos su trečiosiomis valstybėmis sutarčių ir dėl jų turėtų būti deramasi iš naujo. JAV prezidentas Barkas Obama jau balandį išsakė savo poziciją dėl JK išstojimo: britai vėl „atsistotų į eilės galą“ dėl dvišalių prekybinių susitarimų. Prekybos barjerai padidintų importo kainas, o gamintojai ir prekybininkai, kurių verslas priklauso nuo importo, kaip ir galutiniai vartotojai, pajustų kainų didėjimo įtaką. Tokiu būdu JK išstojimas iš ES turėtų įtakos ne tik eksportui, tačiau ir vietinei gamybai ir prekybai. Be to, tai įtakotų ir visą likusią Europą.

Labiausiai tikėtina, kad JK išstojimas iš ES sudrumstų visą kasdienį gyvenimą ir ekonomiką. Greičiausia, kad muitinės kontrolė vėl taptų tikrove, o tai reikštų ilgesnes transporto eiles ir sulėtėjusius logistikos procesus.

Iš vienos pusės

Maria Toft Madsen, didžiausios Europoje transporto platformos TimoCom, šiaurės Europos padalinio vadovas yra vienas iš tų, kurie atsakingi už JK. Beveik pusė milijono krovinių ir transporto priemonių pasiūlymų yra pateikiami TimoCom transporto platformoje. Maria Toft Madsen spėjimai dėl JK pasitraukimo iš ES yra ramūs:„ Žinoma, kad Europos transporto ir logistikos pramonė nori, kad JK liktų Europos Sąjungoje. Tačiau aš nemanau, kad JK išstojimas iš ES taptų blogiausiu įmanomu scenarijumi, kaip atrodo kitiems ekspertams. Mūsų nuomone, transporto platformoje gali sumažėti krovinių gabenamų į ir iš JK pasiūlymų skaičius. Tačiau, jei tai ir nutiktų, su laiku situacija stabilizuotųsi, kadangi prekių mainai su JK tęstųsi. Mūsų klientai iš ES be abejonės ir toliau transportuotų prekes į JK tokiu pačiu būdu, kaip dabar tai yra daroma su tokiomis trečiosiomis šalimis kaip Turkija ar Norvegija. Svaro sterlingo nuvertėjimas taip pat galėtų reikšti eksporto iš JK padidėjimą. Galimas ne tik blogiausias scenarijus, tačiau pati situacija, susijusi su JK išstojimu iš ES, yra nauja, todėl visoje Europoje ji kelia daug klausimų ir nežinomybės dėl ateities.“

Viena pramonė - dvi  nuomonės

Nežinomybė yra pagrindinis žodis. IMHX tyrimas atskleidžia naujausias nuomones apie JK išstojimą iš ES. Kyla tokia dilema: Kaip atskiri individai, dauguma apklaustųjų pritaria išstojimui iš Europos Sąjungos. Tačiau jie taip pat tiki, kad jų įmonėms ir verslui būtų geriau likti ES.

Paklausus apie įmonių ir verslo galimybes išstojus iš ES, JK logistikos pramonė nepateikia aiškaus atsakymo. Dauguma (38 %) tiki, kad išstojimas iš ES turėtų neigiamos įtakos jų verslo plėtrai ir augimui, o 33 % nurodo, kad tai neturėtų jokios įtakos. Tiktai vienas iš penkių apklaustųjų tiki, kad išstojimas iš ES atneštų naudos.

Išanalizavus diskusijas, straipsnius ir apklausas, susijusius su išstojimu iš ES ir turint tai galvoje, tampa aiškus vienas dalykas: niekas nėra iki galo aišku. Kuo arčiau referendumo data, tuo sunkiau išskaidyti nežinomybę ir pateikti aiškias perspektyvas. Galima tikėtis tiktai vieno, kad britai labai gerai apsvarstys visas teigiamas ir  neigiamas galimybes prieš spręsdami šį esminį klausimą.

 

Daugiau informacijos apie TimoCom rasite apsilankę www.timocom.lt.

Atsisiųsti pranešimą spaudai
Į viršų